2 marca 2017

Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba

Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologia

Marzec przynosi nam nową kategorię w Wyzwaniu czytelniczym, do którego wciąż serdecznie zapraszam. Przypominam też, że moje comiesięczne zestawienia mają za zadanie pomóc tym uczestnikom, którzy nie mają pomysłu na książkę w danej kategorii. To, czy w marcu przeczytacie pięć książek z innych kategorii, jedną z kategorii Liczba, czy w ogóle nie przeczytacie żadnej książki, nie ma znaczenia. Ważne, żebyście się dobrze bawili i czuli usatysfakcjonowani :)

Tradycyjnie uzupełniłam w zakładce wyzwania kategorię Liczba, więc jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, co do wyboru, to zapraszam. Może coś Was natchnie. A tymczasem szczególnie zachęcam do zapoznania się z poniższymi propozycjami.

Propozycje książek w kategorii Liczba

Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologia

Paragraf 22, Joseph Heller

Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyjaśnia mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego by przeżyć. Oficjalnie w amerykańskim wojsku nie ma miejsca dla wariatów, jest jednak mały kruczek osławiony paragraf 22...*


Czterdzieści i cztery, Krzysztof Piskorski

Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologiaJest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?

W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast...

Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju.

Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologia
Tysiąc wspaniałych słońc, Khaled Hosseini

Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.



500 zdań polskich, Jerzy Bralczyk

Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologiaOd „Daj, ać ja pobruszę...” do „No to frugo”. Najbardziej błyskotliwy specjalista od polszczyzny o pięćsetce najbłyskotliwszych, najniezwyklejszych, najważniejszych polskich zdań.

Jerzy Bralczyk nie tylko zebrał zdania, które najsilniej istnieją w świadomości Polaków, ale też z ich pomocą stworzył niezwykłą opowieść o polskiej mentalności, która odbija się w tym, jak mówimy na co dzień i od święta. Są tu literackie cytaty (z Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Konopnickiej, Tuwima, Kofty, Osieckiej i Młynarskiego), zdania wielkich Polaków (od Jagiełły i „Mieczów ci u nas dostatek...” do „Czuj się odwołany” Wałęsy), codzienne powiedzenia, zawołania kibiców i reklamowe hasła, które zrobiły zawrotną karierę w języku potocznym. Każde z nich opatrzone brawurowym, ale też wnikliwym komentarzem opowiadającym o genezie i zmiennych losach najsłynniejszych polskich zdań.


Ja z kolei jeszcze nie zdecydowałam, jaką książkę przeczytam w tej kategorii. Może w końcu zdecyduję się na 500 zdań polskich, które od kilku miesięcy leżą na półce. Chociaż bardziej prawdopodobny wydaje mi się któryś z poniższych kandydatów (a może wszyscy?). Co polecacie?

Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologiaWyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologia Wyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologiaWyzwanie czytelnicze 2017 | kategoria: liczba | Wiedźmowa głowologia

4 komentarze:

  1. To ja podrzucę jeszcze:
    "NOS4A2" Joe HIll
    "Trzech panów w łódce (nie licząc psa)" Jerome K. Jerome
    "Dwunastu" Jasper Kent
    "Sześć światów Hain" Ursula Le Guin
    "Piąta kobieta" Henning Mankell
    "Królowe. Sześć żon Henryka VIII" David Starkey
    "Siedem pożarów Mademoiselle" Villar Esther

    Czyli dla każdego coś miłego, bo to całkowity misz-masz gatunków :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No to i ja dorzucę swoje trzy grosze :)
    "Jeszcze 5 minutek" - o. Adam Szustak
    "Rok 1984" George Orwell
    "Droga 66" Becky Masterman
    "Droga 66" Dorota Warakomska
    "Piąta Aleja, piata rano" Sam Wasson
    cykl o Stephanie Plum

    OdpowiedzUsuń
  3. Podrzucę od siebie :)
    "Metro 2033", "Metro 2034", "Metro 2035" Dmitrij Głuchowski;
    "Kompleks 7215" Bartek Biedrzycki;
    "Jeden fałszywy ruch", "Sześć lat później", Harlan Coben;
    "Jedenaście minut", "Piąta góra" Paulo Coelho;
    "Biblioteka XXI wieku. Golem XIV" Stanisław Lem;
    "2586 kroków" Andrzej Pilipiuk;
    "Piąty elefant", "Trzy wiedźmy" Terry Pratchett;

    OdpowiedzUsuń
  4. Doskonałe zestawienie, same znane pozycje tu znalazłam, aż nie wiem, co z liczba mogłabym zaproponować? Ze względu na dzieci, chyba tylko 101 dalmatyńczyków :P

    OdpowiedzUsuń