22 maja 2012

Zostałam oTAGowana

Czasu brak, więc oczywiście zajmuję się nie tym, czym powinnam. Na ogół nie włączam się do tego typu akcji, ale tym razem mam ważny powód, który nazywa się magisterka (a właściwie wszechobecna niemoc związana z jej pisaniem). W związku z tym zainteresowani mogą przeczytać odpowiedzi na pytania zadane przez Magdę i Szarikow. Dziękuję za wyznaczenie mnie do tej zabawy ;-)

Pytania od Magdy:
1. Książka, którą koniecznie musisz przeczytać.
Takich książek jest bardzo, bardzo dużo. Zaczynając chociażby od klasyków i lektur szkolnych, których nie zdążyłam przeczytać w trakcie przerabiania (pierwsza  myśl kieruje się w stronę Prusa i "Lalki" oraz "Faraona"), a koniecznie chcę je przeczytać, poprzez kontynuacje serii, a kończąc na książkach, które czekają na swoją kolej na moich półkach. 

2. Książka, której nie tkniesz nawet gdyby Cię z nią zostawić na bezludnej wyspie.
"Bajki robotów" i "Sierotka Marysia" - obie już kiedyś czytałam i więcej tego błędu nie popełnię. 

3. Ulubiony autor i dlaczego?
Właściwie to nie mam ulubionego autora, ale żeby nie wymieniać kilkunastu pisarzy - Orson Scott Card. Genialnie kreuje światy, tworzy niesamowite historie i uwielbiam sposób w jaki prowadzi narrację i kończy swoje książki.

4. Znienawidzony autor i dlaczego?
Stanisław Lem. Przez jego "Bajki robotów" przerabiane w czwartej klasie podstawówki stwierdziłam, że nienawidzę szeroko pojętej fantastyki i gdyby nie tata (i "Diuna" Herberta) pewnie do tej pory bym w to wierzyła. Może teraz odebrałabym jego książki inaczej, ale prawdę powiedziawszy mam ciekawsze pozycje do czytania i nie spieszy mi się sprawdzanie, czy może jednak jestem w stanie polubić jego twórczość. 

5. Ulubiony gatunek literacki?
Fantastyka ze szczególnym uwzględnieniem science fiction rozgrywającego się w kosmosie i zwanego zwyczajowo space opera.

6. Paranormal romance to fantastyka - prawda czy fałsz?
Niestety prawda. Jakby nie patrzeć - pojawiają się w niej postaci fantastyczne, świat na ogół nie jest realistyczny, a bohaterowie często posiadają magiczne umiejętności. Nie zmienia to jednak faktu, że uważam paranormal romance za gatunek obniżający walory fantastyki.

7. Czy piszesz "do szuflady"?
Zdarza(ło) mi się. Bardzo często kończyłam na samej idei, gdyż mam świadomość tego, że nie potrafię ciekawie pisać, no i ten mój kochany słomiany zapał... Chyba, że mowa o konkursach - wtedy piszę praktycznie z marszu :D

8. Czy spotkałaś/eś osobiście jakiegoś autora? Kogo i w jakich okolicznościach?
Próbuję sobie przypomnieć, ale nikt mi teraz nie przychodzi do głowy, więc prawdopodobnie nie spotkałam nikogo, kto nie pisze wyłącznie książek naukowych (pozdrawiam mojego promotora).

9. Którego z autorów (żyjących) chciałabyś/chciałbyś spotkać?
Orsona Scotta Carda, Lois McMaster Bujold i Joan D. Vinge.

10. A nieżyjących?
Rogera Zelazny'ego.

11. Ulubiony cytat?
Jest ich zdecydowanie za dużo, więc pozwolę sobie zacytować dwa:
"Zły koń! Bardzo zły, niepozytywny koń! Niedobry koń! Znaczy właściwie nie koń, tylko ten, renifer jakiś... Czy daniel... Cholera cię wie. Zły jeleń! Bardzo niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku! Złe okapi! Brzydka żyrafa!" 
Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu, tom 1
Zawsze doprowadza mnie do śmiechu, a to dość trudne. 

"Nie przewrócę się, nawet się k***a nie potknę!"
Maja Lidia Kossakowska, Siewca wiatru
Ten cytat z kolei kiedyś się do mnie przykleił i teraz nie chce mnie zostawić, więc niech będzie ;-)

---

Pytania od Szarikow:
1. Jaki jest twój ulubiony rytuał czytania? Filiżanka herbaty, fotel i dobra książka czy może coś innego?
Tak naprawdę nie posiadam żadnego rytuału. Czytam zawsze i wszędzie, gdzie tylko mogę. Często siedzę przy komputerze z książką w ręku, innym razem czytam w komunikacji miejskiej, czasem mam pod ręką butelkę Coca-coli, a jeszcze kiedy indziej "czytam szybko" prześlizgując się po tekście chińską pałeczką do włosów, która służy mi za wskaźnik. Tyle.

2. Czy miałaś kiedyś sen, w którym przyśniła ci się akcja z książki ostatnio czytanej? Jeżeli tak to opisz (o ile nie jest to zbyt prywatne).
Zdarzało się i to nie raz, ale jeden sen był "kosmiczny", ponieważ nastąpiła bardzo... ciekawa... fuzja. To było kilka lat temu, gdy przypominałam sobie Wiedźmina (czytałam i grałam w pierwszą część gry) i miałam manię na oglądanie Star Wars. Skończyło się na tym, że we śnie siedziałam na dachu wieżowca, w którym kiedyś mieszkałam i ostrzyłam miecz, a Geralt skakał z jedi pomiędzy budynkami i walczył z nimi. To był jakiś epizod innej części snu, ale tak uroczo absurdalny, że do dzisiaj go pamiętam :D

3. Ile najwięcej książek kupiłaś jednorazowo?
O rany, nie wiem. Pewnie ok. 15.

4. Dlaczego .... jest twoim ulubionym gatunkiem?
Dlaczego fantastyka jest moim ulubionym gatunkiem? Ponieważ jest wszechstronna i składa się z kilku dodatkowych (pod)gatunków. Zawsze znajdę w niej coś nowego i mogę "skakać" pomiędzy science fiction, fantasy a steampunkiem, czy new weird. Na co dzień jestem realistką mocno stąpającą po ziemi, lubię więc oderwać się od rzeczywistości czytając książki.

5. Jaką książkę czytałaś najwięcej razy i dlaczego tak ci się spodobała?
Najwięcej razy czytałam pewnie "Anię z Zielonego Wzgórza", ponieważ była książką, którą zawsze, ale to zawsze brałam do samochodu aż do momentu ukończenia dziewiątego roku życia. Była wystarczająco długa, żeby nie skończyć się w połowie podróży :D No dobra... Czasem brałam jeszcze którąś część Muminków, ale Ania zdecydowanie wygrywała w rankingach ilościowych. Później czytałam ją jeszcze raz, gdy czytałam wszystkie pozostałe części, no i ostatni raz w szóstej klasie podstawówki jako lekturę szkolną. I podobała mi się właśnie dlatego, że nie kończyła się za szybko.

6. Gdzie najbardziej lubisz czytać? Na kocu w ogrodzie, w fotelu czy może na ławce w parku?
Może to przerażające, ale naprawdę jest mi to obojętne. Ważne, żeby książka była dobra.

7. Wyobraź sobie, że na jeden dzień możesz się przemienić w jakaś postać literacką. Kto to będzie i jak byś wykorzystał(a) ten dzień? 
Gdybym mogła zmienić się w dowolną postać literacką, to z chęcią przemieniłabym się w Babcię Weatherwax, by siać jeszcze większy postrach jako Wiedźma.

8. Jaka jest twoja ulubiona okładka? Uzasadnij. 
Nie oceniam książek po okładkach, więc nie przykładam do nich zbyt wielkiej wagi. Czasami mi się podobają, innym razem są okropne, ale chyba nie mam żadnej wybitnie ulubionej. Z książek "ostatnio" przeczytanych, najbardziej podoba mi się okładka "Dzieci demonów" ze względu na kolorystykę, klimat rysunku i styl, w jakim został narysowany (namalowany?). Przykuwa uwagę i zachęca do zajrzenia do środka, a to chyba o to w tym chodzi, prawda?

9. Miasta są czasami w książkach tak pięknie opisane... Jakie literackie miasto chciałbyś odwiedzić? Może być również takie wyimaginowane. 
Przychodzi mi na myśl głównie Ankh-Morpork, ale prawdopodobnie nie wytrzymałabym w nim za długo - za wielkie, zbyt śmierdzące i zapewne źle zarządzane (z całym szacunkiem dla lorda Vetinariego). Z drugiej strony pojechać po to, żeby pospacerować tymi samymi ulicami, które kiedyś Vimes rozpoznawał po samej tylko nawierzchni, obejrzeć, choćby z daleka, Niewidoczny Uniwersytet i unikać smakołyków Gardło Sobie Podrzynam Dibblera... Dlaczego nie?
A z tych bardziej "realnych" może Barcelona z "Cienia wiatru", ponieważ mają tam Cmentarz Zapomnianych Książek ;-)

10. Z jakiego wydawnictwa czytasz najwięcej książek? 
Zdecydowanie czytam najwięcej książek wydawnictwa Prószyński i S-ka, a zaczęło się to wiele lat temu, gdy wydawali jeszcze stary cykl Nowej Fantastyki. Uwielbiam tamte książki i żałuję, że coraz trudniej o tego typu literaturę. 

11. Jaki jest twój ulubiony komiks i dlaczego? 
Zasadniczo nie czytam komiksów, ale gdybym miała zacząć, to zapewne byliby to moi ukochani X-Meni.

----

W tym miejscu powinnam podać własne pytania i podać osoby, które zapraszam do zabawy, ale na to już zupełnie nie mam czasu, więc ograniczę się do pytań i stwierdzenia - kto ma ochotę się jeszcze pobawić, to zapraszam do udzielania odpowiedzi :)

1. Najlepiej zekranizowana książka/komiks.
2. Co sądzisz o fantastyce?
3. Najciekawsza lektura szkolna.
4. Najgorsza lektura szkolna.
5. Czy uważasz, że pisarze są w stanie wprowadzić jeszcze coś nowego do literatury, czy wszystkie pomysły są już mniej lub bardziej wtórne? Uzasadnij.
6. Jak w pięciu słowach określił(a)byś czytniki ebooków?
7. Masz przygotować kampanię na rzecz popularyzacji czytania książek - zaproponuj motyw przewodni i hasło reklamowe.
8. Wolisz pozytywnych czy negatywnych bohaterów - dlaczego?
9. Czy uważasz, że ludzie w Polsce nie czytają/czytają za mało? Dlaczego tak się dzieje?
10. Która z ostatnio przeczytanych książek wywarła na Tobie największe wrażenie (pozytywne lub negatywne)?
11. Ile, według Ciebie, powinna kosztować książka przeciętnej grubości (dzisiaj kosztująca powiedzmy 30-35zł)? Tylko tak realnie - wszyscy wiemy, że najlepiej, gdyby były za darmo ;-)

2 komentarze:

  1. widzę, że i Ciebie zabawa dopadła :)
    zresztą chyba jak każdego :D
    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Haha Babcia Weatherwax. Świetny wybór :)

    OdpowiedzUsuń