2 stycznia 2017

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: kolor

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: kolor | Wiedźmowa głowologia

Czas zacząć wyzwanie czytelnicze 2017! Niezmiernie się cieszę z tak dużego odzewu. Blisko 30 osób zadeklarowało udział, kilka wciąż się waha, a ile osób po prostu zrealizuje wyzwanie, nic nikomu nie mówiąc, to zupełnie inna kwestia. Już teraz bardzo Wam dziękuję!

Tego typu posty będą pojawiać się na początku każdego miesiąca. Zaproponuję kilka książek do wybranej kategorii, dodając ich opisy z czwartej strony okładki, a wszystkie propozycje, które znalazłam lub które wymienili blogerzy, zostaną wypisane na podstronie wyzwania, więc warto tam zaglądać, nawet jeśli kategoria nie została jeszcze przeze mnie omówiona.

Zanim przejdę do propozycji z kategorii kolor, mam jeszcze kilka ogłoszeń związanych z zabawą. Przede wszystkim pamiętajcie, że bardzo chętnie umieszczę u siebie linki do Waszych recenzji. Możecie przeczytać jedną książkę do każdej kategorii i przysłać mi linki, ale równie dobrze mogę dodać trzy recenzje w kategorii "kolor" i żadnej w "jedzeniu". Od Was zależy stopień zaangażowania. Nie musicie też iść po kolei. Jeśli w danym miesiącu przeczytacie dwie książki z kolorem w tytule i jedną z porą roku, a za dwa miesiące znów Wam się trafi jakiś kolor, to możecie wrócić do zrealizowanej kategorii - nie mam nic przeciwko.

Linki do recenzji oraz propozycje książek, które można przeczytać w danej kategorii umieszczajcie pod odpowiednim postem lub na podstronach wyzwania czytelniczego. Dzięki temu będzie łatwiej do nich trafić. 

Będzie mi bardzo miło, jeśli dodacie gdzieś grafikę z wyzwaniem, a także wspomnicie o moim blogu przy okazji recenzji książek do wyzwania, ale nie jest to warunek niezbędny do wzięcia udziału w zabawie.

A teraz do rzeczy!

Propozycje książek w kategorii kolor

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: kolor | Wiedźmowa głowologia


Kolor magii, Terry Pratchett

To pierwsza część słynnego wieloksięgu rozgrywającego się na płaskiej ziemi śmieszna, mądra i cudownie zadowalająca jak wszystkie książki Pratchetta. W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędnych, na płaszczyźnie astralnej, która nigdy nie była szczególnie płaska, skłębiona mgiełka gwiazd rozstępuje się z wolna... Spójrzcie...*


Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: kolor | Wiedźmowa głowologia

Różowe tabletki na uspokojenie, Krystyna Janda

Wybór felietonów Krystyny Jandy opublikowanych "Urodzie", w latach 1997-2001 i w "Pani" w latach 2001-2002. Pełne ciepła, humoru i zaskakujących spostrzeżeń teksty znakomitej aktorki jeszcze raz potwierdzają jej niezwykłą wrażliwość i dar obserwacji. Janda mówi o sprawach codziennych z taką samą pasją, z jaką opowiada o swych inspiracjach, życiu i sztuce. Nawet w błahych zdarzeniach potrafi dostrzec treści godne uwagi, a te najważniejsze odkrywają przed nią zupełnie nowe znaczenie.
Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: kolor | Wiedźmowa głowologia
Zdjęcie zrobione przez
użytkownika portalu Lubimyczytac.pl
Zielona mila, Stephen King

Akcja powieści, zbliżonej klimatem do głośnej noweli tego samego autora, toczy się w Ameryce lat 30. Jej bohaterowie to więźniowie oczekujący na wykonanie kary śmierci i pilnujący ich strażnicy. Książkę zekranizował w 1999 roku Frank Darabont; główną rolę zagrał Tom Hanks. Wśród przebywających w więzieniu Cold Mountain skazańców znajduje się nieobliczalny, niezwykle agresywny młodociany zabójca William Wharton; jest Eduard Delacroix, niepozorny Francuz z Luizjany, który zgwałcił i zabił młodą dziewczynę; dla zatarcia śladów spalił kolejnych sześć osób. Jest wreszcie skazany za brutalny mord na dwóch małych dziewczynkach John Coffey, zagadkowy olbrzym o wiecznie załzawionych oczach, obdarzony niezwykłą mocą. Co łączy tych ludzi? Tę zagadkę usiłuje rozwiązać główny klawisz Paul Edgecombe, wierzący w niewinność Coffeya.


Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: kolor | Wiedźmowa głowologia
Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Roma Ligocka

Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu "Lista Schindlera", kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki - to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton [...]

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to opowieść o niezwykłej kobiecie, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii i przeciwnościom losu, by odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens [...]. 


A sama zdecydowałam się na przeczytanie książki Czarny Pryzmat autorstwa Brenta Weeksa.

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: kolor | Wiedźmowa głowologia

To on ma władzę, siłę i bogactwa, zapłaci jednak za to własnym życiem.
Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć niemożliwych celów.
Nagle jednak dowiaduje się, że ma syna, który urodził się w odległym królestwie po wojnie, dzięki której Gavin zdobył władzę. Teraz musi zdecydować, jaką cenę jest gotów zapłacić, żeby utrzymać w tajemnicy sekret, który może zniszczyć świat.Więcej propozycji w zakładce Wyzwanie czytelnicze 2017, a dokładniej na podstronie Kolor.

A Wy już coś wybraliście w tej kategorii? Nie zapomnijcie się pochwalić, a później podrzućcie link do recenzji :)

* Wszystkie opisy pochodzą z czwartej strony okładki.

18 komentarzy:

 1. Ja bym do tej listy z kolorem dorzuciła jeszcze ;)
  "Silver. Pierwsza księga snów" Kerstin Gier
  "Silver. Druga księga snów (swoją drogą na Słowacji jest już trzeci Silver).
  "Polowanie na Czerwony Październik" Tom Clancy
  "Kapłanka w bieli" Trudi Canavan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, że Twoje kibicowanie będzie bardzo owocne w efekty :D Dziękuję i już dopisuję do pełnej listy na podstronie wyzwania :)

   Usuń
  2. Bo kibice siatkówki, wiedzą co to znaczy dobre kibicowanie. ;) :)

   Usuń
 2. Właśnie czytam książkę Ilony Wiśniewskiej "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen" Polecam. i dorzuciłabym ciekawostkę - kryminał autora "Kubusia Puchatka" - "Tajemnica Czerwonego Domu" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Od razu dorzuciłam Twoje propozycje.

   Usuń
 3. Bardzo cieszę się, że Twoje wyzwanie czytelnicze jest na dobrej drodze. Sama osobiście uważałam, ze każde działanie aby zachęcić Polaków i nie tylko do czytania jest ważne. I wierzę, że jest coraz więcej osób czytających. Ja u swoich znajomych widzę postęp.
  Pozdraiwam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ten komentarz. Cieszę się, że wyzwanie zostało dobrze przyjęte i że są ludzie tacy jak Ty, którzy widzą sens w tym przedsięwzięciu. Myślę, że blogerów nie trzeba namawiać do czytania, ale może dzięki temu ktoś odkryje ciekawą książkę i puści ją dalej w świat, zachęcając swoich mniej czytających znajomych.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Odkąd opuściłam blogspot na rzecz WP, wiele wartościowych blogów mi ucieka. Okazuje się, że szukam błądząc i trafiam w większości na gnioty, dlatego pragnę wyrazić się tutaj - w każde wyzwanie, które kreuje nową jakość i mobilizuje do rozwoju warto inwestować. Przewartościowuję teraz swoje życie i mam nadzieję dołączyć do wzywania, ale nie będę dawała obietnic bez pokrycia, bo to najgorsze, co można przeczytać w komentarzu pod postem, a później zero odzewu. Dodaję link do bloga do ulubionych i mam nadzieję, że do napisania niebawem. Z powyższych pozycji najbardziej interesuje mnie Janda i Ligocka, bo są mi znane, a na Ptarchetta i Kinga czaję się od lat, ale mam tyle jeszcze nieprzeczytanych książek w biblioteczce, że doprawdy nie wiem, kiedy myślenie zamienię w czyn.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ci za miłe słowa. To właśnie takie komentarze najbardziej nakręcają do działania. Cieszę się, że mój blog przypadł Ci do gustu i dziękuję, że dodałaś go do ulubionych.

   Do wyzwania można dołączyć w każdym momencie, choćby w połowie roku, więc gdy ułożysz już swoje sprawy osobiste, to zapraszam. Życzę powodzenia i dużo siły, bo takie zmiany nigdy nie są proste.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Bardzo fajna akcja promująca czytelnictwo!
  Powodzenia wszystkim i życzę dobrej intelektualnej zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wyzwanie przypadło Ci do gustu.
   Dziękuję i mam nadzieję, że zabawa będzie dokładnie taka jak piszesz :)

   Usuń
 6. Mam nadzieję, że nie potraktujesz tego jako spam (nie będę mieć pretensji, jeśli wyrzucisz link), ale rok temu prowadziłam cykl "Kolorowa sobota", w którym przedstawiałam właśnie książki z kolorami w tytułach. Uzbierało się ich kilkadziesiąt i może kogoś zainspirują:
  http://www.kacikzksiazka.pl/search/label/Kolorowa%20Sobota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo! Super, bardzo dziękuję :) Mogę dodać ten link do zakładki z wyzwaniem, żeby wszyscy mieli do niego łatwy dostęp?

   Usuń
  2. Jasne, będzie mi bardzo miło :)

   Usuń
 7. Wyzwanie zacne, wymienione buki również :)Ja wciąż szukam idealnej dla mnie w mojej biblioteczce, ale na pewno podeślę Ci recenzję :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno wezmę udział w wyzwaniu! Jest cudowne w swojej łatwości! Na kategorię 'kolor' wybierałam sobie "Czerwoną królową" ;) Pozdrawiam, Bandzia ;D

  http://bandziabook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że do nas dołączasz :)
   Jeśli chcesz, to podsyłaj mi linki do recenzji, umieszczę je na stronie wyzwania :)

   Usuń