4 lutego 2017

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: miejsce

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: miejsce | Wiedźmowa głowologia

Pierwszy miesiąc 2017 roku za nami, a Wy szalejecie z realizacją wyzwania. Jesteście super! Bardzo Wam dziękuję za tak duże zaangażowanie i ciągłe zachęcanie innych osób :)

Na stronie wyzwania pojawiła się zakładka Miejsce, gdzie możecie poszukać inspiracji do czytania lub zaproponować dodatkowe tytuły, żeby ułatwić (albo utrudnić :) ) wybór innym uczestnikom zabawy.

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na kilka tytułów.

Propozycje książek w kategorii miejsce

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe, Robert M. Wegner

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: miejsce | Wiedźmowa głowologiaTopór i skała — oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej Kompanii, górskiego oddziału, strzegącego północnych granic Imperium Meekhańskiego. A jeśli istnieją starcia nie do wygrania? Jedyne, na co może wtedy liczyć Górska Straż, to honor górali.

Miecz i żar — tylko tyle pozostało zamaskowanemu wojownikowi z pustynnego Południa. Kiedyś, zgodnie ze zwyczajem, zasłaniał twarz, by nikt nie wykradł mu duszy. Dziś nie ma już duszy, którą mógłby chronić. Czy z bogami można walczyć za pomocą mieczy? Tak, jeśli jesteś Issarem i nie masz nic do stracenia.

"Opowieści z meekhańskiego pogranicza" to książka o wojnach bogów i wojnach ludzi. Poznaj plemiona, które trwają na pustyni od trzech tysięcy pięciuset lat, Aspektowaną Moc, mogącą okiełznać żywioły i ludzi, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje jeszcze miecz i topór w dłoni, a w sercu duma, honor i wytrwałość.*

Więcej: recenzja


Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie, Chris Ewan 

Kryminał z klasą dla miłośników intelektualnej rozrywki, finezyjnego humoru i zagadek w stylu Agaty Christie.
Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: miejsce | Wiedźmowa głowologia
Wybierzmy się do Amsterdamu, jakiego nie znamy. Ale nie będzie to spacer ani wycieczka, tylko bieg do utraty tchu i z narażeniem życia. Naszym przewodnikiem będzie błyskotliwy, pełen poczucia humoru pisarz – autor kryminałów, który rozwiązuje zagadkę zbrodni, o którą jest podejrzany, i który ucieka przed policją i mordercami. I który sam jest wysokiej klasy złodziejem na zlecenie...

I właśnie w Amsterdamie wpada w tarapaty.
Policja myśli, że jest zabójcą. Zabójcy myślą, że wie, gdzie jest coś, co chcą zdobyć. A on myśli o trzech rzeczach:
- jak oczyścić się z zarzutów,
- jak zwiać z łupem swojego życia
- i jak wykorzystać intrygę swojej nowej powieści do rozwiązania prawdziwej...


Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie, Jenny Nordberg

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu.

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: miejsce | Wiedźmowa głowologia„Początkowo kandydatką ojca na bacza pusz była Mehrangis, ale ponieważ jest starsza i prędzej musiałaby stać się kobietą, postanowiono inaczej. Mehran mogła być synem dłużej” – tak zaczyna się opowieść o „chłopczycy z Kabulu”, córce afgańskiej parlamentarzystki. Zaskakująca przemiana córki w syna nie jest odosobnionym zjawiskiem. Dziewczynki czasowo udające chłopców to ukrywane, ale społecznie akceptowane zjawisko w kraju, gdzie brak męskich potomków stanowi hańbę dla rodziców i jest wyraźnym sygnałem niewystarczającego zaangażowania kobiety. Rodziny obdarzone wyłącznie córkami pod silną presją społeczną decydują się na uznanie jednej z nich za syna z nadzieją na magiczną moc przebrania. Dziewczynka odgrywająca rolę syna, ubierana i wychowywana jak chłopiec, może w pełni cieszyć się dzieciństwem i wolnością. Tym większym dramatem staje się chwila osiągnięcia dojrzałości płciowej, która dla bacza pusz oznacza powrót do roli kobiety, zamążpójście i oddanie wszystkich przysługujących chłopcom przywilejów.

Jenny Nordberg przedstawia współczesne oblicze starej afgańskiej tradycji, a jednak jej opowieść o tym, jak przybranie męskiej tożsamości daje kobiecie wolność, jest uniwersalnym tematem, zrozumiałym na całym świecie.

Więcej: recenzja


Wyzwanie czytelnicze 2017 | Kategoria: miejsce | Wiedźmowa głowologiaDom kalifa. Rok w Casablance, Tahir Shah


Podróż, przygoda, zagadka i humor w jednym tomie!

Mieszkający w Anglii Tahir Shah postanawia przenieść się do Maroka. Shah, pochodzący z szanowanego rodu afgańskich wojowników, nauczycieli, pisarzy i dyplomatów, od dawna odczuwał nieuświadomioną tęsknotę za kulturą arabską, od której został odcięty. Wyjazd do Maroka stanowi dla niego powrót do korzeni. Kupuje podupadłą posiadłość w Casablance, której niegdysiejszą świetność skrywają pajęczyny i kurz. Tytułowy Dom Kalifa jest nawiedzony przez złośliwego dżina Quandishe… A to nie koniec, na przemian zabawnych i mrożących krew w żyłach, przygód Shaha.


Jeszcze nie wybrałam książki dla siebie, więc jeśli macie propozycje na coś z gatunku fantastyki (albo i nie), to chętnie wysłucham Waszych propozycji :)

A Wy na co się zdecydowaliście? Czekam na kolejne linki do recenzji! Powodzenia :)

* Wszystkie opisy pochodzą z czwartej strony okładki.

9 komentarzy:

 1. Ja aktualnie czytam o Indonezji😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Kategoria miejsce - tu wydaje mi się, że jest największe pole do popisu. ;)
  Jakby wziąć całe Uniwersum metro to mamy:
  "Metro 2033", "Metro 2034", "Metro 2035", "Piter", "Dzielnica obiecana" czy "Wieża".
  Pozostając w klimatach postapo. ;)
  "Upadła świątynia" Dominika Węcławek;
  "Lodowa cytadela" Paweł Kornew;
  "Stacja Nowy Świat" Bartek Biedrzycki;
  ...

  Do tej całej listy dorzuciłabym jeszcze:
  "Ostatni kontynent" Terry Pratchett;
  "Labirynt Śniących Książek" i "Miasto Śniących książek" Walter Moers.

  Ogólnie może "popłynęłam", ale wydaje mi się, że pod tę kategorię można dużo podciągnąć. ;)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki! Uwielbiam Twoje wsparcie ;)
   Co prawda chciałam Metro dodać przy okazji liczby, ale masz rację - do miejsca też świetnie pasuje. I przypomniałaś mi, że chciałam przeczytać Labirynt Śniących Książek!

   Usuń
  2. Koniecznie musisz przeczytać "Labirynt...". Jestem ciekawa Twojej opinii na jej temat.

   Usuń
 3. Wegnera czytałam (i polecam, bardzo, jak ktoś jeszcze nie czytał) a ten przewodnik po Amsterdamie mnie zaciekawił.
  Mój typ na miejsce to "Magiczne Akta Scotlad Yardu" Anny Lange (link już pod wyzwaniem podesłałam), a oprócz tego myślałam jeszcze o "Zgrozie w Dunwich" Lovecrafta albo "Sklepiku z marzeniami" Kinga (to akurat zaczęłam i jakoś nie mogę skończyć). Miejsce jest jednym z najłatwiejszych w tym wyzwaniu :D Mogę jeszcze zasugerować "Długą Ziemie" Pratchetta i Baxtera, "Gildie Magów" Trudi Canavan, oraz książki o Japonii: "W drodze na Hokkaido" Fergusona oraz "Bezsenność w Tokio" Bruczkowskiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, super, bardzo dziękuję za kolejne tytuły :) Niektóre zupełnie nie wpadły mi do głowy, a przecież są takie oczywiste (zawsze tak jest...).

   Czytałam Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie ponad 10 lat temu i kilka razy się uśmiałam. Nie wiem, jak byłoby teraz, ale wtedy przypadł mi do gustu :)

   Usuń
 4. O zdecydowanie muszę zapoznać się z tym "Dobrym złodziejem". Wystarczyło, że wspomniałaś o Agathcie Christie i już jestem przekonana :D Napewno zapoznam się też z pierwszą propozycją czyli "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe".

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie jest bardzo lekki i przyjemny, a przy tym nie pozbawiony pewnej intrygi.

   Polecam i przewodnik, i opowieści (te drugie w szczególności :) ).

   Pozdrawiam :)

   Usuń